Na manje od 40 kilometara od Zagreba, u Mariji Bistrici, najpoznatijem hrvatskom katoličkom svetištu smjestio se cvjećarsko medičarski obrt Bičak. U njemu vlasnica obrta Ljerka Bičak Dragija, njena majka, suprug i kćeri vrijedno njeguju tradiciju svojih predaka.
Obrt je još 1940. u Bedenici pokraj Svetog Ivana Zeline osnovao Đuro Bičak, pokojni Ljerkin djed, a izradu šarenih ukrasnih kolačića od medenog tijesta licitara Ljerka je naučila od oca Milivoja i majke Zorice. Danas ju uspješno prenosi na svoju djecu. Svaki licitar izrađen je ručno u fazama i kao takav svaki je unikatan ručno rađeni tradicijski proizvod.
Licitari obrta Bičak prepoznatljivi su po dimenzijama koje su nešto veće od uobičajenih te po izrekama i aforizmima koji su aplicirani na površinu licitara, a vezani su uz tematiku ljubavi.
Nekad su se licitari isključivo vezali uz proštenja i crkvena slavlja, poklanjali su ih momci djevojkama u znak ljubavi, no danas su neizostavni hrvatski turistički suvenir.
Izrada jednog licitara traje dva do tri tjedna, sastoji od miješenja tijesta, pečenja, stavljanja crvenog končića, sušenja i bojanja. U potpunosti su jestivi, bojaju se posebnom, jestivom glazurom koja im daje karakterističnu crvenu boju, no danas ipak više služe kao ukras ili suvenir, dok se medenjaci jedu.
Izrada licitara uvrštena je 2010. u UNESCO-ovu listu nematerijalne baštine, kada je i obrt Licitari Bičak dobio UNESCO-vu povelju.
Osim izradom licitara u obrtu Bičak izrađuju su svijeće, medenjaci, Gvirc ili vino od meda, ali i ukrasni vijenci, kugle za bor, unikatni aranžmani s licitarima, kao i custom pokloni od medenjaka, licitara ili svijeća prema idejama kupaca.
Poseban dio njihovih proizvoda su crkvene svijeće čija proizvodnja za potrebe svetišta u Mariji Bistrici ima iznimno dugu tradiciju. Izrađuju se tehnikom tunkanja, a ukrašavaju cvikanjem i štehanjem, te lijepljenim ukrasima.
Na licitare možete ispisati i stihove, stihovi su također dio licitarskog nasljedstva kao i posvete i poruke po željama.