Kako bi sačuvala tradicijsku baštinu od zaborava, Vesna Milković napustila je posao pravnice i 1999. pokrenula modni obrt Mara. Fokusirala se na tradicijsku izradu i motive s različitih područja Hrvatske te s kćeri Marijom, modnom dizajnericom, postupno nadograđivala jedinstvenu priču Etno butika Mara.
“Tijekom otvaranja butika htjela sam da bude specifičan i drukčiji te sam odlučila uvesti zaboravljeni etnomoment u stilizaciju mode“, priča Vesna Milković te ponosno dodaje kako ih često u Sjedinjenim Američkim Državama zaustavljaju zbog njihovih kaputa.
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
Dizajniraju žensku i mušku odjeću s naglaskom na haljine, košulje, kapute, torbe, modne dodatke poput marama, broševa ili kapa, a u kolekciji Mara Home nude od jastučnica do posteljine s tradicionalnim elementima.Od motiva svakako su najpoznatije glagoljica i bordura Bašćanske ploče koje krase njihove vjenčanice, haljine, torbe i druge modne dodatke. Inspiraciju pronalaze u elementima s kulturno-povijesnih spomenika, zatim u narodnim nošnjama čije dijelove uspješno spajaju u unikatne komade, a u dizajnu koriste i elemente paške i lepoglavske čipke s kojom zaokružuju dizajnersku priču.
Sa svojim dizajnerskim komadima često gostuju u inozemstvu gdje su odlično prihvaćene, a pogotovo ih vole Hrvati u stranim zemljama. “Hrvatska ima toliko toga pokazati. Gdje god da se okreneš, od Slavonije do Dalmacije, inspiraciju možemo pronaći svugdje”, ističe Vesna Milković i dodaje kako pri implementaciji tradicijskih motiva u dizajnu puno surađuju s akademicima i muzejskim stručnjacima.
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
Svaki komad Etno butika Mara ručno je rađeni unikatni dizajn Vesne i kćeri Marije, a osim njih dvije i ostatak obitelji Milković uključen je u posao obrta. Tako, na primjer, 89-godišnji Vesnin otac izrađuje drvene ručke za torbe koje potom Marija dorađuje.
Želja im je da ih turisti prepoznaju kao istinski hrvatski suvenir te da i one najmlađe upoznaju sa starim hrvatskim motivima koje će ponosno nositi.