On je kroz svoje aktivno sudjelovanje u folkloru došao na ideju pokretanja etno radione u Šiljakovini. Po struci je inženjer prehrane zaposlen kao tehnolog i demonstrator u poduzeću vezanom uz sirovine u pekarstvu, tako da ovaj posao radi ponajviše iz ljubavi. Tkati je Vladu naučila tkalja Marija Malčević iz sela Kuče i zahvaljujući njoj radiona je dobila certifikat “Izvorno hrvatsko”.
Bave se ručnim tkanjem platna i izradom narodnog ruha, ali i njegovim održavanjem. Ručno se tka laneno, pamučno i svileno platno. Narodne nošnje izrađuju prema narudžbi i odlikama određenoga kraja, i to vezenjem, štikanjem i tkanjem. Uz to, izrađuju i nakit uz nošnje te ženska oglavlja. Njihova specifičnost je tkanje tehnikom duplanja lana i pamuka što je autohtona turopoljska tehnika. Vještine zanata Vlado rado prenosi i na druge putem edukativnih radionica.
Photo: Slavko Midžor/PIXSELL
“U radioni smo supruga i ja podijelili poslove, tako da je ona zadužena za izradu suvenira i nakita, a ja za platno, tkanje i šivanje. Mnogo novca je uloženo u modernizaciju pa se, osim starinskog oruđa, tu nalaze i šivaće mašine te softverske mašine za vez. Posla ima i svaka suradnja nas veseli, a trenutačno najbolje surađujemo s hrvatskom dijasporom”, objašnjava Vlado.
U izradi je novi prostor, koji će činiti izložbeni dio i dio za održavanje radionica. Vlado uživa u prenošenju znanja na one koji su zainteresirani za učenje ovoga starog zanata. Ako sve bude prema planu, Vlado navodi kako im je cilj i širenje kapaciteta te primanje novih ljudi koji će s njima čuvati baštinu.